0,00 € 0 položiek

Dokonalé maskovanie parazita

Dokonalé maskovanie parazita

Dokonalé maskovanie parazita
Kľúčovou úlohou parazita je zostať neviditeľným pre svojho hostiteľa. Nie je ľahké ich skúmať a trvalo desaťročia kým sa podarilo odhaliť životný cyklus a správanie niektorých dnes už známych druhov. Rôzne spôsoby maskovania pred imunitným systémom hostiteľa sú pre parazita otázkou prežitia a úspešného rozmnožovania svojho druhu. V tomto smere dosiahli paraziti úplnú dokonalosť. Napríklad motolica dlhá 2,5 centimetra má schopnosť zmiasť imunitný systém hostiteľa tak, že ju bude pokladať za rovnako neškodnú ako svoju vlastnú krv.
Dokonalé maskovanie prítomnosti parazita a jeho neobvyklý životný cyklus spôsobili mnohé zmätky medzi vedcami v minulosti. Do 18. Storočia prevládal názor, že paraziti sú spontánne vytvorení svojim hostiteľom a sú len pasívnym príznakom choroby. Nikto ich predsa nevidel do tela vojsť a rovnako ich nikto nevidel žiť voľne v prírode mimo tela hostiteľa.
Bolo záhadou ako sa mohli dostať do srdca, do pečene, alebo do obličiek. A prečo sa tam vyskytovali iba napríklad dospelé jedince niektorého druhu a žiadne iné vývojové štádiá?
Mnoho parazitov počas svojho života cestuje z jedného hostiteľa do druhého. Je pre nich dôležité nie len nájsť svojho hostiteľa ale rovnako aj byť pripravení k úniku v správny čas.
Paraziti majú háčiky, prísavky a ďalšie vybavenie na to aby sa mohli pohybovať vo vnútri tela hostiteľa. Takéto vybavenie by im bolo vo vonkajšom svete zbytočné no pre pohyb a prichytenie v bludisku ciev, orgánov a tkanív je to rozhodne užitočná výbava. Paraziti boli stvorení len preto, aby celý svoj život prežili vnútri iných živočíchov. Dokážu sa usadiť takmer všade – v pľúcach, v mozgu, v obličkách, pečeni, v oku, a Achilovej šľache. Môžu sa živiť krvou, tkanivami, hlienom, a sú tiež schopní prinútiť telo hostiteľa aby im samo privádzalo živiny.
Dokážu zmeniť správanie hostiteľa tak aby konal v ich najlepšom záujme. Napríklad taký Plasmodium, ktorý sa prenáša na človeka z komára. Aby parazit zvýšil svoju šancu na prenos, zablokuje komárovi tvorbu apyrázy, látky obmedzujúcej zrážanlivosť krvi. Komárovi sa potom horšie saje krv a je nútený navštíviť viac hostiteľov. Chorý komár sa s dvakrát väčšou pravdepodobnosťou napije krvi behom jednej noci u dvoch ľudí a stáva sa takto výkonnejším prenášačom parazita. Takto Plasmodium zvyšuje svoju šancu dostať sa do človeka kde potom napáda červené krvinky. a živí sa ich hemoglobínom kým sa nerozmnoží na 16 nových kópií.